Jagoda Jankowska28 lutego, 2022

Pomorze solidarne z Ukrainą!

24 lutego 2022 w godzinach porannych na Pomorzu został powołany Sztab Kryzysowy. Nasze wsparcie i pomoc zrzeszają dziś naszych przyjaciół, byłych członków i członkinie Związku, lokalne szkoły i przedszkola, samorządowców, a także rodziców naszych harcerzy i harcerek. Aktualne działania Pomorza skupiają się wokół działań bezpośrednich oraz zbiórek finansowych i materialnych.

Zadania bezpośrednie obejmują głównie pomoc w Centrum Wsparcia Uchodźców w Gdańsku. Dziś przy ul. Dolna Brama 8 jest Trójmiejskie serce wszelkiej pomocy Ukrainkom i Ukraińcom uciekającym przed wojną. Zgłaszają się tu wolontariusze, lekarze, psycholodzy, tłumacze i kierowcy chętni do wsparcia uchodźców. Jesteśmy tu także i my i okazujemy wszelką potrzebną pomoc i wsparcie. Nasze zadania na miejscu to między innymi rozmowy na infolinii, rekrutacja wolontariuszy z całego Trójmiasta, wsparcie magazynu, punktu medycznego i recepcji.

To co udało nam się osiągnąć w zdalnych formach wsparcia to trzy zbiórki:

  • zbiórka finansowa: organizowana i koordynowana przez ZHR,
  •  dwie zbiórki materialne: lokalnie zbieramy rzeczy codziennego użytku dla przybywających do Trójmiasta uchodźców, a także dla ukraińskich skautów z PŁAST.

Nasze myśli są cały czas z Ukraińcami i Ukrainkami – zarówno tymi, którzy uciekają przed wojną, jak i tymi, którzy walczą o wolność za naszą wschodnią granicą. Z tego powodu spotkamy się również na mszach harcerskich, które od 24 lutego skupiają się na modlitwach o przyszłość demokratycznej Europy.


O naszych aktualnych działaniach oraz formach pomocy, w które możecie się zaangażować będziemy Was informować na tym fanpage’u. Chętnych instruktorów i instruktorki oraz osoby 16+ zachęcamy do kontaktu z przełożonymi w celu zorientowania się w aktualnych potrzebach w zakresie działań bezpośrednich.