Dzień Polskiej Harcerki

Dzień Polskiej Harcerki obchodzony jest co roku w pierwszą niedzielę października.

HISTORYCZNIE? Dzień ten wskazały instruktorki i harcerki, które przeżyły II wojnę światową i okupację, jako dzień pamięci i modlitwy za te, które odeszły na wieczną wartę.

WSPÓŁCZEŚNIE? No właśnie… Jak to jest być harcerką w XXI w.?

Dzisiejszy świat ze wszystkich stron emanuje zmianami, społecznymi bataliami o wartości i obierane kierunki rozwoju. Wizerunek świadomej obywatelki i współczesnej kobiety zmienia się niemal co dziesięciolecie, a może nawet szybciej.

• Jak odnajdują się w tym instruktorki i harcerki, które niezmiennie w swoich działaniach kierują się przedwojennymi tradycjami i myślami wychowawczymi?
  • Czy łatwo przychodzi nam łączenie tych wartości ze zmianami współczesności?
  • Czy nasze idee spotykają się z akceptacją, niedowierzaniem, czy może zupełną neutralnością?

Odpowiedź z całą pewnością będzie zależała od doświadczenia harcerki, której zadamy to pytanie – w końcu inaczej odpowie nam druhna po drugiej zbiórce zastępu, inaczej instruktorka po dwóch latach prowadzenia drużyny, a jeszcze inny punkt widzenia przedstawi Komendantka Chorągwi drugiej kadencji.

Zadajmy sobie dzisiaj te pytania – w gronach hufców, w składach ZZów oraz sobie samym. Zastanówmy się nas swoim obrazem tej rzeczywistości oraz czy wobec niej stoimy przed jakimiś wyzwaniami? Jak ocenaimy własną służbę i czy wymaga ona poprawy czy rozwoju? Zachęcamy Was do dyskusji w swoich jednostkach i podzielenia się nimi w szerszym gronie.

A że mamy swoje święto to nie może się ono obyć bez życzeń… Drogie Harcerki – życzę nam radości i siły w pełnionej służbie oraz, aby każdy dzień wzmacniał nasze chęci do działania! Doceniajmy siebie wzajemnie, dziękujmy za pełnione funkcje i wspierajmy się, a nie będzie przed nami rzeczy niemożliwych…

"W świecie pełnym niepewności i niepokoju nasz Ruch błyszczy jak złoty łańcuch na ciemnym tle… "

-Lady Olave Baden-Powell